Robisz zakupy? W zależności od sklepu możesz odzyskać nawet do 5% wydanych na zakupy pieniędzy! więcej »

Obniżamy koszt paliwa

to ile wydajemy na paliwo zależy od nas w większym stopniu niż sądzimy

Jak ciąć koszty tankowania pojazdu

Masz w miarę oszczędny samochód, a mimo to zużycie paliwa utrzymuje się na zbyt wysokim, mało satysfakcjonującym poziomie? Może popełniasz błędy eksploatacyjne. Wbrew pozorom posiadanie ekonomicznego silnika nie jest jedynym czynnikiem warunkującym zużycie benzyny. Wpływają na nie również czynniki wymienione poniżej.

Sposób na oszczędzenie prawdziwej fortuny dzięki kilku prostym zabiegom:

Styl jazdy

Styl prowadzenia auta jest jednym z najważniejszych czynników. Jadąc równomiernie, spokojnie, bez nagłych przyspieszeń można zaoszczędzić nawet 5l paliwa na 100 km.

Jednym z podstawowych czynników warunkujących ekonomikę jazdy jest umiejętne operowanie biegami w czasie poruszania się po drodze. Tuż po ruszeniu z miejsca (od 30 km/h) warto jak najszybciej wrzucić trójkę, a przy prędkości utrzymującej się powyżej 60 km/h przełączyć się na piątkę. Zasada w tym przypadku jest prosta – im słabiej dociskasz pedał gazu, tym auto jedzie ekonomiczniej. Aktywne oszczędzanie wymaga też zachowania możliwie jak najdłużej stałej prędkości. Pokonując tę samą trasę z kilkoma różnymi prędkościami, spalisz więcej paliwa, niż zachowując jedną, stałą prędkość. Dynamiczna jazda jest może przyjemna, ale na pewno zwiększa koszty eksploatacji.

Start, hamowanie, postoje

Jeśli zdarza Ci się rozgrzewać silnik na postoju – pozbądź się tego przyzwyczajenia. Większość silników, w które wyposażane są współczesne samochody, reguluje automatycznie dopływ paliwa potrzebny do rozruchu. Silnika wcale nie trzeba rozgrzewać – najlepiej od razu rozpocząć spokojną jazdę niż niepotrzebnie czekać i marnować cenne paliwo.

Jeśli chodzi o hamowanie – najekonomiczniejsze jest hamowanie silnikiem. Zasadę tę można stosować oczywiście tylko w bezpiecznych i przewidywalnych sytuacjach, czyli np. dojeżdżając do świateł. Reguła ta dotyczy zarówno nowoczesnych, jak i starszych typów aut. W trakcie każdego postoju trwającego dłużej niż 10 sekund wyłącz silnik (w silnikach diesla po dynamicznej jeździe, zależnie od modelu, wyłącz silnik po ok 30 sekundach) – rozwiązanie to jest standardem w nowoczesnych, bardzo oszczędnych samochodach, w których komputer wyłącza napęd w czasie postoju – bierz z nich przykład i pamiętaj, że jałowa praca silnika w czasie postoju do niczego się nie przyda, a jedynie zwiększy koszty eksploatacji pojazdu.

Czasem warto zainwestować

Przede wszystkim warto inwestować czas w regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach i jakości / stopnia zużycia samych opon. Opony decydują nie tylko o bezpieczeństwie jazdy, ale i o ilości spalanego paliwa. Wystarczy, że ciśnienie będzie w nich o 0,5 bara niższe od zalecanego przez producenta, by zużycie paliwa wzrosło aż o 5%.
Koniecznie zainwestuj też w regularną wymianę świec, filtrów i im podobnych drobiazgów. Te inwestycje nie są drogie, zwrot pieniędzy po ich zakupie zauważysz bardzo szybko (przełoży się na oszczędności w czasie jazdy). Jeśli nie zadbasz o nie, Twoje auto może spalić do 10% paliwa więcej!

Porządek i luksusowe dodatki

Im cięższe auto, tym więcej paliwa jest spalane w czasie jazdy. Pamiętaj, że na ciężar auta wpływa również przewożony bagaż! Przejrzyj bagażnik i usuń z niego wszystkie niepotrzebne przedmioty, a zaoszczędzisz pieniądze w czasie jazdy.

Aktywne oszczędzanie wymaga też przynajmniej częściowej rezygnacji z różnych udogodnień. Jeśli twój samochód spala zbyt, dużo zastanów się, czy przypadkiem nie nadużywasz przyjemnych, ale paliwożernych luksusów. Spalanie zwiększa klimatyzacja, podgrzewane fotele i wszystkie te elementy samochodu, które są zasilane prądem. Prąd w aucie nie bierze się znikąd – jak wiemy dostarcza go spalane paliwo.

Zwrot pieniędzy za zakupione paliwo

Warto pamiętać o tym, że po za oszczędną jazdą na paliwie można dodatkowo oszczędzić w inny sposób. Lyoness to kolejny sposób na oszczędzanie pieniędzy, które wydajemy na paliwo.

Lyoness docenią szczególnie osoby, które często podróżują i tankują duże ilości paliwa na stacjach Orlen i BP. Wystarczy kupić bony Lyoness dla BP lub Orlen i zapłacić nimi na ich stacjach paliw. Po zakupie bonów otrzymasz natychmiastowy zwrot pieniędzy w wysokości zależnej od koncernu. Najczęściej jest to 1% pieniążków zapłaconych za bony. Wymienione koncerny to największe sieci paliwowe, które należą do Lyoness ale po za nimi w programie znajdują się dziesiątki innych stacji paliw. Sprawdź na Lyoness czy twoja ulubiona stacja, na której tankujesz paliwo oferuje zwrot pieniędzy. Przystępując do programu Lyoness dostajesz zwrot pieniędzy za zakupy także w innych miejscach, np w hipermarkecie Carrefour.

Punkty PayBack

W wielu sklepach, jak również na niektórych stacjach benzynowych, np. BP, oprócz otrzymania zwrotu części wydanych pieniędzy za zakupy lub tankowanie, możemy zbierać punkty z programem Payback. Uzbierane punkty wymienia się na wybrane nagrody, bądź płaci nimi za zakupy w sklepach należących do programu Payback, jak Empik (sklepy stacjonarne) czy Smyk.

Zostaw komentarz